عطر نرگسی‌های مادربزرگ

۲۷ اسفند ۱۳۹۵ / روزنوشت

روزنوشت‌های سفر به سامرا/ تعویض ضریح مطهر امامین عسکریین علیهم‌السلام

 همه آماده‌اند. تجهیزات فراهم است. هماهنگی‌ها انجام‌شده. برای شروع عملیات هر کاری که فکرش را بکنید انجام داده‌اند. حالا همه منتظرند تا مرحله اول کار عملیاتی، شکل بگیرد. اولین مرحله از کار عملیاتی در فرآیند نصب ضریح حفاری، پی پیکره ضریح مطهر است. جانمایی توسط مهندسان انجام‌شده است. گفته بودم برای اینکه زائر راحت باشد، بیشتر برنامه کاری گروه به بعدازظهرها شکل می‌گیرد. حالا هم قرار است، ساعت ۹ شب عملیات شروع شود. چیزی به ساعت ۹ نمانده که کم‌کم نیروهای حفاری پیدا می‌شوند، با لباس‌های یکدست و ابزار مخصوص حفاری. ورودی شبستان می‌نشینند‌ و پس از قرائت قرآن و خواندن زیارت ائمه مدفون در این بارگاه، زیارت عاشورا می‌خوانند. حال خوشی دارند.
حفاری به‌تنهایی از سه بخش تشکیل می‌شود اول نرم کردن سطوح توسط پیکور؛دستگاه‌های قوی و پرسروصدایی است. بعد باید محل توسط دیلم و بیل خاک‌هایش جمع شود. این نقطه به قطر حدود ۱۵ سانت بتن است که بعد از تخریب بازسازی‌شده ،گاهی ناگزیرند تا مفتول‌های سیمی را با فرز ببرند. مرحله سوم جمع‌آوری خاک‌ها و تمییز کردن محل کار است.به‌سرعت این کارها انجام می‌شود.
هر چه این حفره‌ها عمیق‌تر می‌شود ما به نقطه نورانی قبور مطهر نزدیک‌تر می‌شویم. حاج محمود پیش روی امام هادی ایستاده است. صدایم می‌کند می‌گوید اینجا نزدیک‌ترین نقطه به پیکر مطهر امام است. حرف او برای من سند است. ازبس‌که در کار ضریح خبره است.
حس و حال همه فرق کرده است اشک با نفس زدن‌ها و عرق کردن‌ها درهم‌آمیخته است. باید زودتر کار حفره‌ها تمام  شود.
این روزها بیشتر وقت ما ایرانی‌ها به خانه‌تکانی می‌گذرد. حالاما اینجا هستیم، کنار عطر نرگسی‌های خوشبوی سامرا. دلمان هوای مادرانه‌هایی را دارد که در خانه‌هایمان جاری است. مادربزرگ‌هایی که قربان صدقه کودکانشان می‌روند وقتی به گلدان شمعدانی می‌رسند. وقتی برای ماهی‌ها قرمز غذا میرزند.
راستی این عطر مادربزرگ است اینجا ،کنار همین حفاری‌ها. آمده قربان صدقه بچه‌هایش برود. همان‌هایی که برای سال جدید دارند خانه‌تکانی می‌کنند. خانه سامرای مادربزرگ پر است از غربت سال‌های قبل، حالا خوشحالی مادربزرگ را می‌توانی در همین حال خوبی که جاری است ببینی..
عطر نرگسی‌های شب عید را باید به بادها بسپاریم تا به مشام تمام آن‌هایی برساند که در دنیا دلشان را به این خانه خوش است. اینجا شهر شادی‌هایی است که در چهره‌ها جاری است. سر من رئا است. خانه‌تکانی ما تازه شروع‌شده است و خدا کند مادربزرگ از کارهای ما راضی باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهی ثبت نشده است.

درج دیدگاه