دل‌تنگی سوغات زعفرانی مشهد است

۲ مرداد ۱۳۹۷ / روزنوشت

مثل همه کبوترهایی که صبح به صبح آسمان شهر را به سمت تو پرواز می‌کنند، دلم می‌خواهد از آن‌سوی مرزها، از فراسوی کوه‌ها و دریاها، از انتهای افق، بال‌هایم را بگشایم و خودم را در روبروی گلدسته‌های زیبای حرم تو ببینم.

حرم تو ابتدای تمام دل‌خوشی‌های من است، جایی که هیچ‌وقت حس غربت نداشتم و ندارم. امروز وقتی ا ز دور به خنکای نسیم حرم فکر می‌کردم، فهمیدم چرا این‌همه گلدسته روی شانه‌های حرمت قد کشیده‌اند. امروز فهمیدم، کنار باب الجواد! گلدسته‌ها ایستاده­اند تا به سلام زائرانی جواب دهند که ترنم نامت را به سینه می‌کوبند. گلدسته‌ها تراکم همین سلام‌های ساده‌اند که گل کرده‌اند. گل کرده‌اند به ارتفاع زمان. امروز به سمت صبح سلام دادم، رو به مشرقِ طلوع خورشیدی که از پشتِ گنبد ِطلایی تو سر برمی‌آورد. من به تو سلام می‌دهم و می‌فهمم که تو به گلدسته‌هایت جان داده‌ای تا آن‌سوی زمان تا در دورترین نقطه زمین، هر کس دست‌به‌سینه به سمت مشرق سلام می‌دهد، دست‌هایش را با فیروزه‌ای گلدسته‌ها به گرمی بفشارند. تو امامِ سلامی. حرم تو تنها جایی برای تکاندن غربت و دل‌تنگی‌ها نیست، حرم تو نقطه مرکزی پرگار عالم ست هر جا که باشیم آن‌سوی مرزها، از فراسوی کوه‌ها و دریاها، دلمان می‌خواهد صدای علیک‌السلام گلدسته‌هایت را بشنویم.

من از آن‌سوی مرزها، از فراسوی کوه‌ها و دریاها، مهربانی این گلدسته‌های لطیف را روی سرم احساس می‌کنم. لبخند باشکوه گنبد طلایی‌ات را نبض می‌زنم …آری نبض می‌زنم… من با تو به تپش می‌آیم چونان کبوتران، رواق در رواق، شبستان در شبستان. حالا وقتش رسیده است آه‌های فروخورده خود را بغض شوم و ببارم…ببارم…ببارم. دلم هوای تو را دارد. هوای باران را. هوای رطوبت مطلوب صحن گوهرشاد را. هوای رطوبت سیرابی از سقاخانه اسماعیل طلا …

من از آن‌سوی مرزها، از فراسوی کوه‌ها و دریاها، ساعت‌ها از تو دورم، ساعت‌هایی که تنها می‌توان صدای آن را در غمِ نهفته نقاره‌خانه فهمید. میدانم بین من و تو هیچ‌وقت، زمان فاصله نیانداخته است، هیچ‌وقت مکان نتوانسته مرا از تو دور کند، جغرافیا حرف خنده‌داری بوده وقتی پای تو در میان است… آری من تو را فرسنگ‌ها دورتر ازآنجا در لابه‌لای واژه‌های زیارت‌نامه پیدا می‌کنم و تو چون آهو بر سرم دست می‌کشی. و من خرامان‌خرامان مهربانی تو را با ابرها در آغوش می‌کشم.

هر وقت پای تو به میان می‌آید از همه‌چیز راضی می‌شوم، حتی از دوری تو. از دل‌تنگی‌هایم راضی هستم، دل‌تنگی سوغات زعفرانی مشهد است.

۲ مرداد ۱۳۹۷

 

مطالب مرتبط

دیدگاهی ثبت نشده است.

درج دیدگاه